PlayStation piyasaya çıkış tarihleri

Günümüzde oyuncular bir tercihte bulunarak bilgisayar oyuncusu veya konsol oyuncusu olmayı seçiyor. Tabi ki ülkemizin ekonomik durumunda iyi bir konumdaysanız ikisini de sahip olabilirsiniz.

PC oyuncuları genel olarak online oyunlara yöneliyor ve rekabetçi oyunlar için bilgisayar doğru tercih. Tabi ki konsollarda rekabetçi oyunlar sunmakta ancak kıyaslama yapıldığında aradaki fark baya yüksek seviyede . Ama özel olarak üretilen tek kişilik hikaye üzerine olan oyunlar konusunda konsol ve özellikle PlayStation tarafı oldukça ağır basıyor.

Diğer bir seçim konusu ise

  • Donanıma daha fazla para verip , oyunları daha ucuza satın alma (PC)
  • Donanıma daha az para verip , oyunları daha pahalı satın alma (Konsollar)

Eğer tarafınızı seçtiyseniz yazımıza devam edelim : )

Bu yazımızda PlayStation tarafının tarihçesine bir göz gezdirelim.

PlayStation 1 – 3 Aralık 1994 

Cihaz dünyada 102 milyondan fazla satış yapmıştır ve 31 mart 2005’de üretimi durdurulmuştur. En çok satan oyunu ise Gran Turismo olmuştur.

PS One – Temmuz 2000

PlayStation 2 – 4 Şubat 2000 (Japonya) ve 24 Kasım 2000 (Avrupa)

Efsane konsolun en çok satan oyunu GTA San Andreas olmuştur. 1 ocak 2013’te üretimine son verilmiştir.

PlayStation 2 Slimline – 29 Ekim 2004 (Avrupa)

PlayStation 3 – 23 Mart 2007 (PAL Bölgesi)

Konsolun daha sonra 2 alt modeli daha çıkmıştır. En çok satan oyunu ise GTA 5 olmuştur. Son olarak Avrupa için mart 2016’de üretimine son verildi. Efsane konsol halen kullanıcılar tarafından sevilerek kullanılmakta.

PlayStation 3 Slim – 2009

PlayStation 3 Super Slim – 2012

PlayStation 4 – 29 Kasım 2013 (Avrupa)

4.nesil olarak karşımıza çıkan konsolumuz şuan halen en güncel konsol konumunda. İlk çıkan kasa Fat kasa olarak tabir edilen 2013 de çıkan konsoldur.

PlayStation 4 Slim – 7 Eylül 2016 

Dış görünüşte meydana gelen değişikler ve daha düşük güç tüketimi gibi ufak farklar ile yeni konsol piyasaya çıktı. Performans olarak herhangi bir fark söz konusu değildi. Donanım aynı kalıp sadece fiziksel açıdan bir değişim söz konusu oldu.

PlayStation 4 Pro – 10 Kasım 2016

Sony , 4K çözünürlük için daha güçlü bir ara konsol yaptı. Donanımsal açıdan PlayStation 4 modellerinden daha güçlü olan model şuan en güçlü PlayStation konsolu konumunda.

5. nesil konsolların yakın zamanda duyurulacağı haberleri çıkmaya başladı bile. 4K ve 60 FPS hedefiyle yeni konsollar piyasaya çıkacak. Ancak bu haber beni çok etkilemiyor şahsen. PlayStation dünyasına 4.neslin son kısımlarında girdim. Oynamadığım bir sürü oyun var ve bu ekonomik durumda PlayStation 5 konsol fiyatı ve oyun fiyatları yeterince yüksek olacaktır. Gittiği yere kadar önceki nesilden yoluma devam etmeyi düşünüyorum.

İyi oyunlar dilerim 🙂

Kaynakça – wikipedia.org

Eğer yazıyı paylaşmak istersen

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*